Dünya liderleri O'nun için ne dedi?

onunicinnedediler

Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya üzerindeki etkinliğinin, onun ölümünden sonra daha fazla arttığı söylenebilir. Atatürk'ün Türkiye'de yaptıkları, 1923'ten sonra karanlıkta ve geride kalmış pek çok Afrika ve Asya ülkeleri halkına örnek olmuştur.

Bir Fransız gazeteci Marcel Saurage (Marsel Savaj) onun için şöyle yazıyordu:

"Mısır'dan Hindistan'a kadar bütün İslam Dünyası'nda, köylüler onu Allah'ın sevgilisi, din adamları imanın kılıcı, siyaset adamları da Doğu'nun devrimcisi olarak anmaktadırlar."

Mısırlı bir yazar M.M. Muşarrafa "Atatürk'ün Doğu için değeri somut ve olumludur. Çünkü o bize kültürce Batı'nın etkileri altında kalıp boğuluruz diye korktuğumuz korkuların temelsiz olduğunu göstermiştir. O, Doğulu uluslara, ulusal bütünlüklerini yitirmeden, kendi değerlerini yeni durumlara nasıl uygulayacaklarını göstermiştir" şeklinde Atatürk'ün kendileri ve hür dünya insanlığı için neler ifade ettiğini belirtmeye çalışmıştır.

Dönemin devlet adamları onun hakkındaki ilginç görüşlere sahiptiler.

"Dağ başındaki haydutlar diye isimlendirdiğimiz kahraman Mustafa Kemal ve onun bütün askerleri burada olsalardı, teker teker hepsinin heykelini dikerdik." (Fransız Başbakanı Briand–1921)

"Öyle bir an düşünün ki Batı'nın Rönesans, Reformlar, Fransız İhtilali, kültürel ve endüstriyel devrimlerinin hepsi bir insan hayatına sığdırılmış olsun ve bunlar yasalarla zorunlu kılınsın. İşte Atatürk 1920 ile 1930 arasında, bu kadar kısa bir süre içinde ve hiçbir ülkede uygulanmamış en ihtilalci bir programı gerçekleştirdi." (İngiliz Tarihçi Prof. Arnold J. Toynbee)

"Mustafa Kemal sosyalist değil. Fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici, iyi düşünceli ve akıllı bir önder. O batılı soygunculara karşı bir kurtuluş savaşı yapıyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultanı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum." (Sovyet İhtilal lideri ve devlet başkanı Lenin–1921)

"Arkadaşlar: Yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki, o büyük dahi çağımızda Türk ulusuna nasip oldu." (İngiltere Başbakanı Lloyd George- 1922)

"Atatürk hakkındaki bilgiyi onu çok iyi tanıyan birisinden edindim. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği'nin ABD tarafından tanınması konusunda, Sovyet Dışişleri Bakanı Litvinov ile görüşürken kendisine kendi fikrince bütün Avrupa'nın en değerli ve ilgi çekici devlet adamının kim olduğunu sordum. Bana verdiği cevapta Avrupa'nın en büyük devlet adamının Avrupa'da yaşamadığını, Boğazların gerisinde, Ankara'da yaşadığını, bunun Türkiye Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söyledi." (ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt)

"Kemal Atatürk veya bizim onu o zamanlar tanıdığımız ismiyle Kemal Paşa gençlik günlerimde benim kahramanımdı. Büyük devrimlerini okuduğum zaman çok duygulandım. Türkiyeyi modernleştirme yolunda Kemal Atatürk'ün giriştiği genel çabayı büyük bir takdirle karşıladım. Onun dinamizmi, yılmak ve yorulmak bilmezliği insanda büyük bir etki yaratıyordu. O Doğuda modern çağın yapıcılarından biridir. Onun en büyük hayranları arasında bulunmaya devam ediyorum." (Hindistan Başbakanı Jawarhallal Nehru )

"Atatürk'ün hayatı ve eserleri yalnız Türkiye için değil fakat dünyanın bütün hür ulusları için de ilham kaynağı olmaya devam edecektir." (Çin Devlet Başkanı Çan-Kay-Şek)

"Kemal Atatürk yalnız bu yüzyılın en büyük adamlarından biri değildir. Biz Pakistan'da onu gelmiş geçmiş bütün çağların en büyük adamlarından biri olarak görüyoruz." (Pakistan Devlet Başkanı Eyüp Han)

Keşke bu görüşleri onun adeta yoktan var ettiği ülkesinde, onun ismini ve resmiyle eserlerini yok etmek için yarışan yöneticiler ve onları mutlu etmek için çırpınan görevlilerde okuyabilse. Ulu tanrıdan o ve mücadele arkadaşları için rahmet diliyor, Atatürk konusundaki görüşleri yine bir bilim adamının sözleriyle tamamlamak istiyoruz.

Alman tarihçi Prof. Herbert Melzig Atatürk'ü şöyle tanımlıyor:

"Atatürk ile binlerce yılın derinliğinden kahraman bir ruh aydınlığa yükseliyor ve bu ruh, dünyanın esirliğe düşmüş kısımlarındaki uluslara özgürlük ve kurtuluş yolunu gösteriyor. O'nun kişiliği, Nil kıyılarından eski Çin Denizine kadar uzanan bir efsane olmuştur. O kendi ulusu ve insanlık için beslediği sevgi ile bir dâhinin neler yaratabileceği konusunda cihana görülmedik, işitilmedik bir sahne seyrettirmektedir."

Dr. M. Galip Baysan
Kemalistler.net

Yorum ekle


Son Yorumlar

 • Halktan gerçeği gizlemek de suç soL

  Ondan mı Aydınlık'ın haberini görmeyip, BDP'nin açıklamalarını veriyorsunuz? Boşversene sen...

  Devamını oku...

   
 • Halktan gerçeği gizlemek de suç soL

  Siz neden 12-13 yildir sakladiniz bunlari? Hayirdir? Yine neyin pesindesiniz? Ama sorun surdaki, zaten ...

  Devamını oku...

   
 • Halktan gerçeği gizlemek de suç soL

  PKK/HDP/BDP ile yapılan/yapılac ak olan ittifaklar mı yatıyordu? Emperyalist işbirlikçisi PKK ile ...

  Devamını oku...

   
 • Dersim yalanı ve gerçekler

  Ben hiçbir zaman inanmadım bu tür karalamalara ve inanamayacapım da, bu tür şeyler iftiradan öteye ...

  Devamını oku...

   
 • Eski AKP'li Başkan: Gezi direnişçileri için anıt dikeceğim

  Hatayda halklari birbirine düsüren, suriyedeki teröristleri destekleyen bu adami chp aday yapiyor ...

  Devamını oku...

 

En çok okunanlar

“Sol”un Perinçek düşmanlığının nedeni

“Sol”un Perinçek düşmanlığının nedeni

Türkiye siyasi mücadele tarihinde önemli şahsiyetlerden biri de Doğu Perinçek'tir. 70 yaşında olan...

Bu tweet kime hizmet ediyor?

Bu tweet kime hizmet ediyor?

Banu Avar'ın 'ilkel milliyetçi' hassasiyetleri her geçen gün depreşiyor. Örgütsüz aydınların hasta...

Dersim yalanı ve gerçekler

Dersim yalanı ve gerçekler

Yıllardır Dersim konusu çarpıtılarak anlatılır ve özellikle gerici ve Kürtçü kesimlerce Dersim...

TGB sizi aşar gençler...

TGB sizi aşar gençler...

Son günlerde Öğrenci Kolektifleri adlı oluşum, akıl dışı bir şekilde ''Üniversitelerde TGB'ye çalı...

Tuncay Güney'e o itiraf neden yaptırıldı?

Tuncay Güney'e o itiraf neden yaptırıldı?

Ergenekon tertibinin kilit elemanı haham Tuncay Güney'in "Ergenekon davası bir projeydi, bitti art...

Gökçek'in 'Çelik Kafes'i nelere mal oldu?

Gökçek'in 'Çelik Kafes'i nelere mal oldu?

Melih Gökçek'in "Çelik Kafes"i nelere mal oldu? İşte parası vatandaşın cebinden çıkan büyük israf...

Kemalistler.Net