Bu tweet kime hizmet ediyor?

Bu tweet kime hizmet ediyor?

0

banuavar3

Banu Avar’ın ‘ilkel milliyetçi’ hassasiyetleri her geçen gün depreşiyor. Örgütsüz aydınların hastalığıdır, ‘birleştirmek’, ‘birleşerek itkidara yerleşmek’ gibi amaçları yoktur. Pratiğin ve mücadelenin içinde yer almadıkları için, fikirleri de ilkelleşir, egemenlerin düşmanlık eken fikirleriyle aynı yerde konumlanırlar. Banu Avar, yıllardır bunun sıkıntısını yaşıyor.

‘Viva 19 Mayıs’ eylemi, TGB öncülüğünde Türk Gençliği’nin ‘Diriliş’ eylemiydi. Hatırlıyoruz, Banu Avar; TGB’nin “19 Mayıs’ eylemine karşı çıkmış, ‘neden Viva diyoruz’, ‘neden uluslararası gençlik şöleni yapıyoruz’ gibi akıl ve mantıktan kopuk itirazlar yükseltmişti. Tarih Banu Avar’ı yanlışladı, TGB ise o günden sonra 19 Mayıs’ı da geride bırakan çok büyük eylemlerin önderliğini yaptı.

Banu Avar, twitter hesabından yaptığı açıklamada yine TGB’ye itiraz ediyor ve şunları yazıyor:
“TGB! Bu neye hizmet ediyor? Yer: Sıhhiye-Ankara, Tarih: 19 Mayıs 2013″
İtirazına neden olan ise işte şu pankart:

TurkKurt

Turk u Kurd Bırane / Amerika neyare Türkçesi ile Türk Kürt Kardeştir/ Amerika Kalleştir yazılan pankart Banu Avar’ı neden rahatsız ediyor? Banu Avar, neden TGB’ye neye hizmet ediyorsun diye soruyor? Banu Avar, Kürt’ün de ‘Türk Milleti’nin’ bir parçası olduğunu kabullenmiyor ve bu sloganı ‘bölücü’ olarak görüyor. Türk isen, Kürt olamazsın veya Kürt isen Türk olamazsın gibi bir kafaya sahip anlaşılan. ‘Millet’ olgusunu çok ilkel yorumladığı her sözünden belli oluyor.

TGB yerine biz cevap verelim. TGB, bu pankartla, ‘birliğe’ hizmet ediyor. Peki Banu Avar, Türk ve Kürt’ü Amerikan emperyalizmine karşı birleştiren bu anlayışın karşısında konumlandığı için kime hizmet ediyor? Kim Türkiye’de Kürt’leri Türk Milleti’nin bir parçası olmaktan çıkarmaya çalışıyor? Kim Türkiye’de etnik boğazlaşmanın, bölünmüşlüğün-parçalanmışlığın hesabını yapıyor?

Banu Avar, ‘kim’ diye sorduklarımıza hizmet etmek istemiyorsa; ilkel milliyetçiliği bırakmalı. Kendisinin de kabullendiği gibi, Mustafa Kemal’in “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir”  şeklinde özetlediği ‘millet’ tanımına sadık kalmalı ve Kürt düşmanlığını bırakmalı.

Kemalistler.net

YORUM YOK

Yorum yap


1 + = yedi