Bu tweet kime hizmet ediyor?

banuavar3

Banu Avar'ın 'ilkel milliyetçi' hassasiyetleri her geçen gün depreşiyor. Örgütsüz aydınların hastalığıdır, 'birleştirmek', 'birleşerek itkidara yerleşmek' gibi amaçları yoktur. Pratiğin ve mücadelenin içinde yer almadıkları için, fikirleri de ilkelleşir, egemenlerin düşmanlık eken fikirleriyle aynı yerde konumlanırlar. Banu Avar, yıllardır bunun sıkıntısını yaşıyor.

'Viva 19 Mayıs' eylemi, TGB öncülüğünde Türk Gençliği'nin 'Diriliş' eylemiydi. Hatırlıyoruz, Banu Avar; TGB'nin "19 Mayıs' eylemine karşı çıkmış, 'neden Viva diyoruz', 'neden uluslararası gençlik şöleni yapıyoruz' gibi akıl ve mantıktan kopuk itirazlar yükseltmişti. Tarih Banu Avar'ı yanlışladı, TGB ise o günden sonra 19 Mayıs'ı da geride bırakan çok büyük eylemlerin önderliğini yaptı.

Banu Avar, twitter hesabından yaptığı açıklamada yine TGB'ye itiraz ediyor ve şunları yazıyor:
"TGB! Bu neye hizmet ediyor? Yer: Sıhhiye-Ankara, Tarih: 19 Mayıs 2013"
İtirazına neden olan ise işte şu pankart:

TurkKurt

Turk u Kurd Bırane / Amerika neyare Türkçesi ile Türk Kürt Kardeştir/ Amerika Kalleştir yazılan pankart Banu Avar'ı neden rahatsız ediyor? Banu Avar, neden TGB'ye neye hizmet ediyorsun diye soruyor? Banu Avar, Kürt'ün de 'Türk Milleti'nin' bir parçası olduğunu kabullenmiyor ve bu sloganı 'bölücü' olarak görüyor. Türk isen, Kürt olamazsın veya Kürt isen Türk olamazsın gibi bir kafaya sahip anlaşılan. 'Millet' olgusunu çok ilkel yorumladığı her sözünden belli oluyor.

TGB yerine biz cevap verelim. TGB, bu pankartla, 'birliğe' hizmet ediyor. Peki Banu Avar, Türk ve Kürt'ü Amerikan emperyalizmine karşı birleştiren bu anlayışın karşısında konumlandığı için kime hizmet ediyor? Kim Türkiye'de Kürt'leri Türk Milleti'nin bir parçası olmaktan çıkarmaya çalışıyor? Kim Türkiye'de etnik boğazlaşmanın, bölünmüşlüğün-parçalanmışlığın hesabını yapıyor?

Banu Avar, 'kim' diye sorduklarımıza hizmet etmek istemiyorsa; ilkel milliyetçiliği bırakmalı. Kendisinin de kabullendiği gibi, Mustafa Kemal'in "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir"  şeklinde özetlediği 'millet' tanımına sadık kalmalı ve Kürt düşmanlığını bırakmalı.

Kemalistler.net

Yorumlar   

 
0 #15 komünist 31-01-2014 15:56
Ulusalcı ve Kemalist bir sitede bazı şeyleri anlatmak zor. Öncelikle Banu Avar'ın reddettiği Türk-Kürt kardeşliğinin burada genelde kabul görmesi sevindirici. Yalnız bu kardeşliğin kabulünde kullanılan argümanlar sinsice tasarlanmış; bölücülük yapmamak kaydıyla, "ben de Türküm" demek kaydıyla, Kürt milliyetçiliği yapmamak kaydıyla tüm Kürtleri kucaklayan bir bir kardeşlik anlayışı bu. Kendi faşist ve milliyetçi duruşunu normalleştiren, ezilen bir halk olan Kürtlerin milliyetçi çıkışlarını ikiyüzlüce şeytanlaştıran bir bağrına basma söz konusu. Bu asimileci kucaklama ve "sen de bizdensin hadi hadi" şeklindeki "dostça" tavırlar devletin Kürtleri onlarca yıldır ezen sert politikalarının yine Kürtlerin verdiği mücadele sayesinde yumuşamış versiyonudur. Sizin istediğiniz 19 Mayısta bayrak sallayan, andımız okuyan, 10 kasımda ağlayan çağrıldığın gık demeden askere giden Kürt. İşte makbul Kürt, işte makbul vatandaş, işte yüzlerce yıllık Kürt sorununu çözecek sihirli formül!
Alıntı
 
 
+4 #14 ali veli kırkdokuzel 24-10-2013 09:18
Alıntılandı mehmet kurthan:
kemalistler.net sözüm size... karşıda sizi yoketmeye andiçmiş düşman saldırısı altındayken... Siperdeki arkadaşınızla kavga etmek.. Nasıl bir stratejidir?..


Kemalistler.net 'in burada yapmış olduğu açık Banu Avar'a net bir soru soruyor! Neyin Peşindesin!(iz)
Alıntı
 
 
+4 #13 Doğan 19-10-2013 15:02
Alıntılandı mehmet kurthan:
kemalistler.net sözüm size... karşıda sizi yoketmeye andiçmiş düşman saldırısı altındayken... Siperdeki arkadaşınızla kavga etmek.. Nasıl bir stratejidir?..


Sorunuzun muhatabı Kemalistler.net değil Banu Avar'dır bence.
Alıntı
 
 
+1 #12 mehmet kurthan 19-10-2013 09:46
kemalistler.net sözüm size... karşıda sizi yoketmeye andiçmiş düşman saldırısı altındayken... Siperdeki arkadaşınızla kavga etmek.. Nasıl bir stratejidir?..
Alıntı
 
 
-5 #11 Komünist Efe 13-10-2013 17:31
Ulusalcilik, milliyetcilik böyle birseydir iste. Aninda fasizme , irkciliga kayilabilen, kaygan bir yapidir. Pkk ilk kuruldugunda marksist bir örgüttü ve 1980 fasist darbesinin zalimliklerinde n kacan her irktan insan daga cikiyor, fasizme karsi pkk safina katiliyordu. Sonra pkk ya marksizm agir geldiki, ulusalciliga gecti. Ve bugün kürt milliyetciligi yapiyorlar. Kürt halkini milliyetcilesti riyor. Dogu perincekte genclik yillarinda marksist oldugunu söylüyordu, marksist örgütlerde yer aliyordu. Zamanla o ve partisi IP türk milliyetciligin e kaydi ve halki milliyetcilesti riyor. Herkes halki kendi halkinin milliyetciligin e cekiyor. Yahu gelin aklin yolunu bulalim, iscinin iktidari, sosyalist Cumhuriyet icin kavgamizi verelim. Kardesce herkesin kendi dilini kültürünü yasayacagi bir ülke kavgasi verelim.
Alıntı
 
 
+2 #10 hatice 05-10-2013 19:51
türk kürt kardeştir demeye niye ihtiyaç duyuluyor? Neden pankart kürtçe açılıyor? ben tgb'nin ve işçi partisinin Atatürkçülüğünü samimi bulmuyorum...
Alıntı
 
 
+3 #9 Kemal Gençay 05-10-2013 19:10
Banu Avar böyle bir pankartın ayırımcı emperyalistleri n söylemi olduğunu vurguluyor, Kürtlerin varlığı bir gerçektir ancak Türkiye Cumhuriyetini kuran bir çok etnik ve dini/mezhepsel kesimlerin birlikte mücadelesidir diyor.
Alıntı
 
 
+1 #8 şaduman çağlar 27-09-2013 23:18
kürt türk kardeşdirmi yanlış..
bu anlayış kime hizmet ediyor sizce..??
Alıntı
 
 
+2 #7 tc.alevrana.mka. 01-08-2013 17:05
söz konusu vatanımızın bütünlüğünü korumak
ise ..Bizler vatanımızın birliğinden bütünlüğünden yana tavır almalıyız. Banu Avar'da insan hata yapabilir..kürt leri sevmeyebilir..K urtuluş şavaşında Halide Edip'de M.K.ATATÜRK'e karşı çıkmıştı.ama sonuç orada bende Banu Avarı çok severim ama VATANIMI herkesten ve herşeyden çok çok severim...
Alıntı
 
 
+7 #6 şaduman 31-05-2013 15:11
banu avarın bu bakış açısı türkiye'yi yugoslavyan'ın durumuna düşürme sürecine yardım etmekten başka birşee yaramaz ne yazık'ki,empery alime karşı duracaksak bu kurtuluş savaşında olduğu gibi türküm'üz ve kürtüm'
üz ile beraber olacaktır..
Alıntı
 

Yorum ekle


Son Yorumlar

 • Halktan gerçeği gizlemek de suç soL

  Ondan mı Aydınlık'ın haberini görmeyip, BDP'nin açıklamalarını veriyorsunuz? Boşversene sen...

  Devamını oku...

   
 • Halktan gerçeği gizlemek de suç soL

  Siz neden 12-13 yildir sakladiniz bunlari? Hayirdir? Yine neyin pesindesiniz? Ama sorun surdaki, zaten ...

  Devamını oku...

   
 • Halktan gerçeği gizlemek de suç soL

  PKK/HDP/BDP ile yapılan/yapılac ak olan ittifaklar mı yatıyordu? Emperyalist işbirlikçisi PKK ile ...

  Devamını oku...

   
 • Dersim yalanı ve gerçekler

  Ben hiçbir zaman inanmadım bu tür karalamalara ve inanamayacapım da, bu tür şeyler iftiradan öteye ...

  Devamını oku...

   
 • Eski AKP'li Başkan: Gezi direnişçileri için anıt dikeceğim

  Hatayda halklari birbirine düsüren, suriyedeki teröristleri destekleyen bu adami chp aday yapiyor ...

  Devamını oku...

 

En çok okunanlar

“Sol”un Perinçek düşmanlığının nedeni

“Sol”un Perinçek düşmanlığının nedeni

Türkiye siyasi mücadele tarihinde önemli şahsiyetlerden biri de Doğu Perinçek'tir. 70 yaşında olan...

Bu tweet kime hizmet ediyor?

Bu tweet kime hizmet ediyor?

Banu Avar'ın 'ilkel milliyetçi' hassasiyetleri her geçen gün depreşiyor. Örgütsüz aydınların hasta...

Dersim yalanı ve gerçekler

Dersim yalanı ve gerçekler

Yıllardır Dersim konusu çarpıtılarak anlatılır ve özellikle gerici ve Kürtçü kesimlerce Dersim...

TGB sizi aşar gençler...

TGB sizi aşar gençler...

Son günlerde Öğrenci Kolektifleri adlı oluşum, akıl dışı bir şekilde ''Üniversitelerde TGB'ye çalı...

Tuncay Güney'e o itiraf neden yaptırıldı?

Tuncay Güney'e o itiraf neden yaptırıldı?

Ergenekon tertibinin kilit elemanı haham Tuncay Güney'in "Ergenekon davası bir projeydi, bitti art...

Gökçek'in 'Çelik Kafes'i nelere mal oldu?

Gökçek'in 'Çelik Kafes'i nelere mal oldu?

Melih Gökçek'in "Çelik Kafes"i nelere mal oldu? İşte parası vatandaşın cebinden çıkan büyük israf...

Kemalistler.Net